סיפור הקמת מלון אסטוריה – שנת 1933

שלא כנסיבות הקמתם של מלונות משפחתיים אחרים, הסיבה האמיתית להקמתו של מלון אסטוריה הייתה… כאבי הרגליים של בעל הבית!
זיגמונד ישעיהו זנדברג הגיע לארץ בשלהי 1932 במסגרת עסקיו ליבוא פירות הדר מפלשתינה לאירופה, כשמטרתו העיקרית הייתה לעשות הסכמי מסחר ויצוא עם מגדלים בארץ ישראל ולרכוש פרדסים לגידול הפרי.
באחד הימים, בעודו מתהלך ברחובות תל-אביב, נפל ואחת מרגליו נפגעה.

הרופא אשר טיפל ברגלו המליץ לו לנסוע לחמי טבריה ולטבול במעיינות המרפא החמים על מנת להקל את כאביו, וכך עשה זנדברג, מבלי לדעת שנסיעה זו תקבע את עתיד וגורל חייו וחיי משפחתו.

בשלהי ינואר 1933, כמה ימים לאחר הגעתו לטבריה וכשרגלו מחלימה בהדרגה, נהג זנדברג להתהלך להנאתו ברחובות טבריה לאחר הטיפולים, כהמלצת רופאו התל-אביבי.
באחד מטיוליו בשכונת קריית-שמואל, שמע את קולו של היטלר בוקע בשפה הגרמנית בשידור רדיו מאחד הבתים הפרטיים. זנדברג נצמד אל המרפסת על מנת להאזין לדבריו של הרודן הגרמני.
בעל הבית, נוח גלובוס (אביו של מנחם גולן), הבחין בזר הנשען על קיר ביתו ומקשיב לנאום ,הזמינו להיכנס להתכבד במשקה ולהקשיב בניחותה לדבריו של היטלר שבאותם הימים עלה לשלטון בגרמניה.

עוד באותו הערב למשמע הנאום ובהבינו את המציאות החדשה והשלכותיה על היהודים בגרמניה, החליט זנדברג לא לשוב עוד לעירו המבורג ולחסל את עסקיו בה ולהביא את משפחתו ארצה.
בשיחה שהתפתחה עם בעל הבית סיפר זנדברג עד כמה היטיבו עם רגליו מי המעיינות וכן, שטח בפניו את פליאתו על כך שאין בטבריה מספיק מלונות על אף הפוטנציאל התיירותי הגבוה. כתגובה, הציע לו בעל הבית את אחד ממגרשיו ואת עזרתו, לבניית מלון.
לאור נרות, בדק זנדברג את המגרש שהוצא לו.
זנדברג רכש את המגרש ושלח טלגרמה למשפחתו למכור כל נכסיהם אשר בגרמניה – "עולים לארץ ישראל".
המלון במתכונתו הראשונית תוכנן ע״י זיגמונד זנדברג בעצמו, בעוד שנוח גלובוס היה אמון על עבודות החשמל בבניין. בשלהי 1933 נפתח המלון החדש. המלון בצורתו הראשונית נבנה כקומה אחת ובו תשעה חדרים גדולים, טרקלין רחב ידיים ששימש גם כחדר אוכל, וכמובן – בר משקאות עשיר. המלון הופעל על-ידי זנדברג ואשתו לאה.